Základní informace
o Super Twin Top Gas.

Závody dragstrů mají svůj počátek v USA. Soutěžilo se ve dvojici a vyhrával ten, kdo byl v cíli nejdřívě. Z původních ilegálních soutěží vznikl postupem času úspěšný motoristický sport. V současné době jsou závody dragstrů třetím největším motosportem v USA. Tento sport přinesli na Evropský kontinent spolu s hamburgery a hot dogy američtí vojáci. Po více než dvaceti letech už můžeme v Evropě vidět vysoce kvalitní závody. Otevření třídy japonské a pro stock, a boom velkých Harleyů podnítil pořadatele k otevření speciální třídy Twinů. Tímto způsobem vznikly třídy Super Twin Top Gas a dále Super Twin Top Fuel.

První evropský šampionát byl zorganizován dvěma holandskými bratry. Peter Janssen a jeho bratr zahajovali Evropskou sérii po dobu deseti let. Nikdy to nebyl oficiální šampionát a když FIM (Mezinárodní motocyklová federace) neprojevila zájem, evropská série pomalu skončila. Rok poté závodníci rozhodli odstartovat svůj vlastní šampionát. S pomocí obrovské podpory velkých evropských magazínů získal tento druh sportu šanci najít bohaté sponzory a když se podíváte na třídu Top Gas nyní, uvidíte největší a nejprofesionálnější motocyklovou třídu v Evropě. V sezóně 1998 soutěžilo více než 20 týmů a v tomto roce jich je téměř 30.

A jak probíhají závody? Zde je malý přehled.

Pátek:
je kontrolní den. Týmy přicházejí na trať se svými stroji, kde probíhá organizační a technická kontrola. Tento postup je zachováván na každém závodě a je na něj kladen veliký důraz. Motocykly se kontrolují z důvodu prevence před těžkými nehodami způsobenými mechanickými závadami nebo chybnou konstrukcí. Pro získání soutěžní licence musí jezdci před zahájením každé sezóny předložit potvrzení o odpovídajícím zdravotním stavu. Po skončení této procedury jsou týmy i motocykly připraveny na samotnou soutěž a začíná mnohem klidnější část dne. Týmy startují a všude kolem se vznáší zápach opékaného masa na roštu a rozhovory s vůní benzínu.

Sobota:
je den kvalifikací. Třída Super Twin jezdí finálové jízdy s osmi jezdci. Tím je myšleno, že pouze osm nejrychlejších týmů postupuje po třech kolech do nedělní eliminace. V tomto dni stoupá adrenalin vysoko všem zúčastněným. Soutěžní týmy nikdy nevynechají účast na sobotní večerní párty, protože příchodem na startovní čáru se stávají jezdci Top Gas jednou velkou rodinou.

Neděle:
je eliminačním dnem. Každý usiluje o trofeje, peněžní odměnu a slávu. Eliminace vypadá jako tenisová soutěž. Dva závodníci přicházejí na start a vítěz postupuje do dalšího kola. Do finále postupují dva týmy.
Dobrý burn-out (zahřátí zadního kola gumováním) je nezbytné a dobrý tým je potřebný k dosažení velkého úspěchu. Po gumování přicházejí týmy na startovní pole. Je velice důležité mít rychlé reakce, protože tento čas je připočítáván k času samotného závodu a oba rozhodují kdo se stane vítězem. Nové týmy často ztrácejí nervy a riskují rozsvícení červeného světla. Staří psi dragstarových závodů si však dokáží pohrát s vánočním stromkem.

To je v krátkosti jak by měl závod vypadat. Možná jsou některé věci rozdílné na různých tratích ale základní pravidla platí všude. Dokud soutěžící dané třídy zrovna závodí, členové týmu mají stále možnost procházet kolem boxů a bavit se s ostatními týmy. To je to, co dělá závody dragstrů krásným motosportem. STTG bude pokračovat v rozvoji a zázemí bude stále profesionálnější.

Upřesnění:
Vánoční stromek - výraz pro startovací světla.
Gumování potřebují jezdci k zahřátí zadního kola před závodem. Je to prováděno vysokými otáčkami kola před startovací plochou aby bylo dosaženo lepší přilnavosti.
Červené světlo - předčasný start, vyřazení ze soutěže.

Překlad informací z www.topgas.com 1998.