Mototuristické trasy a zajímavosti Valašska

 

I. Mototuristické trasy po Valašsku (II. Zajímavosti Valašska)

Trasy připravil Zdeněk Vaňura, vydáno regionální agenturou REGION VALAŠSKO v srpnu 1996.

1. Rožnov - Pustevny - Radhošť - Rožnov p.R.
Na mašině 45 km, pěšky 10 km.

Z Rožnova pod Radhoštěm, údolím řeky Bečvy přes obce Dolní a Prostřední Bečvu jedeme až k motorestu Zavadilka, kde odbočíme vlevo. Následuje delší stoupání, které nás dovede na nejnavštěvovanější místo Moravskoslezských Beskyd - horské sedlo Pustevny (1.018 m n.m.). Poté co zaparkujeme, můžeme se vydat na prohlídku rázovitých staveb architekta Dušana Jurkoviče - nejznámější stavby Maměnka a Libušín, dále pak k rozhledně Cyrilka, k soše Radegasta, bájného boha Beskyd. Můžeme dál poračovat pěší túrou na vrchol Radhoště (1.129 m n.m.), kde shlédneme dvousoší věrozvěstů Cyrila a Metoděje a dřevěnou kapli z roku 1898. Stejnou cestou se můžeme vydat zpět na Pustevny. U sochy boha Radegasta máme možnost odbočit na žlutou turistickou značku vedoucí k chatě Skalíkova louka, od níž vede zelená turistická značka opět na Pustevny, kde se můžeme občerstvit v horském hotelu Tanečnica.
Je to nenáročná pěší túra s překrásnými výhledy a minimálním převýšením. Na Pustevny se můžeme také dopravit lanovou dráhou z osady Frenštát p.Rad. - Trojanovice.

2. Rožnov - Bílá - Ostravice - Frýdlant n.O. - Frenštát p.R. - Rožnov p.R.
Na mašině 70 km, pěšky 15 km.

Z Rožnova pod Radhoštěm jedeme údolím řeky Bečvy přes Dolní, Prostřední a Horní Bečvu až na rozcestí Hlavatá, kde odbočíme směrem na Bílou s rázovitými dřevěnými stavbami do krásného údolí Bílé Ostravice. Dále jedeme přes Staré Hamry, letovisko na Horní Ostravici a dostaneme se až do údolí přehrady Šance, která zásobuje pitnou vodou Ostravsko. V Ostravici je možno zaparkovat u obchodního střediska nebo nádraží a vydat se pěšky na nejvyšší horu Beskyd - Lysou horu (1.323 m n.m.). Vrcholu vévodí TV vysílač, nachází se zde také meteorologická stanice a lyžařský vlek.
Jedná se o středně obtížný výstup po červené turistické značce s převýšením 923 metrů.
Jedeme dále směr Frýdlant nad Ostravicí (sportovní letiště pro motorové i bezmotorové létání, rogala, svahové padáky), Čeladná, Kunčice pod Ondřejníkem (možnost shlédnout dřevěný kostelíček přenesený sem v roce 1931 z Ukrajiny). Pokračujeme do Frenštátu pod Radhoštěm, kde si můžeme prohlédnout skokanské můstky s umělou hmotou. Po prohlídce zamíříme přes horské sedlo Pindula (možnost zastavit se ve stylové "Zbojnické kolibě" na občerstvení) zpět do Rožnova pod Radhoštěm.

3. Rožnov - Bumbálka - Slovensko - Velké Karovice - Soláň - Hutisko-Solanec - Rožnov p.R.
Na mašině 60 km, pěšky 5 km.

Z Rožnova pod Radhoštěm jedeme údolím řeky Bečvy přes Dolní, Prostřední a Horní Bečvu, kolem údolní přehrady dojedeme na Bumbálku - hraniční přechod se Slovenskou republikou, kde zaparkujeme a můžeme se vydat na procházku po hranici směrem k chatě Na Beskydu (900 m n.m.), odkud se nám otevírá pěkný výhled jak do České republiky, tak i na slovenskou stranu. V blízkosti Bumbálky se nachází také pralesní rezervace Salajka. Před dosažením hraničního přechodu si můžeme udělat krátkou zajížďku a odbočit k hotelu Súkenická s možností občerstvení. Od hotelu je krásný výhled na Radhošťské Beskydy. Pokračujeme po území Slovenské republiky až na křižovatku U Tabulí, kde odbočíme směrem na Velké Karlovice a vracíme se přes hraniční přechod zpátky do České republiky. Před odbočením na křižovatce do Rožnova pod Radhoštěm, můžeme ještě zaparkovat ve Velkých Karlovicích a prohlédnout si tamní roubený kostelíček z let 1752-54, faru z roku 1754 a valašské fojtství z konce 18. století. Doporučujeme navštívit také proslulé Karlovské muzeum ve starém kupeckém domě z roku 1813 a známé sklárny v Karolince.
Stálým stoupáním se dostaneme až na Čarták (800 m n.m.), kde můžeme opět zaparkovat. Zde doporučujeme krátkou vycházku směrem k lyžařskému středisku TJ Rožnov pod Radhoštěm. Tato poloha nám umožňuje krásný výhled na Javorníky a Radhošťské Beskydy. Můžeme se zde též občerstvit ve známé stylové restauraci Valašský šenk, případně v horském hotelu Biocel. Zpět do Rožnova pod Radhoštěm se dostaneme po komunikaci vedoucí přes Hutisko-Solanec.

4. Rožnov - Frenštát p.R. - Hukvaldy - Kopřivnice - Štramberk - Nový Jičín - Hodslavice - Valašské Meziříčí - Rožnov p.R.
Na mašině 70 km, pěšky 5 km.

Z Rožnova pod Radhoštěm jedeme přes horské sedlo Pindula ("Zbojnická koliba") do Frenštátu pod Radhoštěm, rodiště významného sochaře Albína Poláška a olympijského vítěze ve skoku na lyžích Jiřího Rašky. Za prohlídku jistě stojí i dva tamní kostely z poloviny 17. století. Před příjezdem do města jsou vlevo vidět lyžařské můstky s umělou hmotou s moderním lyžařským střediskem. Potom jedeme dále směr na Kopřivnici, kde ve vsi Vlčovice odbočíme na Hukvaldy, rodiště Leoše Janáčka. Hukvaldy jsou také známé mohutnou zříceninou hradu z poloviny 13. století, rozkládající se na dvou vrcholech, jejichž svahy pokrývá rozsáhlá obora založená biskupem Prusinovským (turistika na Veřovické vrchy). Po procházce oborou vedoucí ke hradu pokračujeme v jízdě dále do Kopřivnice, kde si můžeme prohlédnout místní technické muzeum automobilů TATRA.
Pokračujeme do Štramberka "Valašského betléma", městské rezervace s lidovou architekturou, se zbytky zeměpanského hradu se Štramberskou trúbou a jeskyní Šipka s nálezem čelisti člověka neandrtálského. Přes Nový Jičín přijedeme do Hodslavic, rodiště Františka Palackého. Můžeme zde vidět jeho rodný dům a také jeden z nejstarších dřevěných kostelíčků v České republice z roku 1551. Přes Valašské Meziříčí, známé jako "Valašské Athény" se zámkem Kinských a renesančním zámkem Žerotínů, se vrátíme zpět do Rožnova pod Radhoštěm.

5. Rožnov - Valašská Bystřice - Bystřička - Velká Lhota - Valašské Meziříčí - Rožnov p.R.
Na mašině 40 km.

Z Rožnova pod Radhoštěm dojedeme do Valašské Bystřice, kde můžeme shlédnout barokní kostelíček z let 1772-78, v jehož bezprostřední blízkosti se nacházejí hroby velitelů Portášů. Poblíž se nachází vyhlášená restaurace U Pernických. Údolím říčky Bystřice pokračujeme k přehradě Bystřička (38 ha), kterou objedeme po její levé straně až k hrázi vybudované v letech 1907-12. Pod hrází prudce odbočíme vpravo a vrátíme se stoupáním nad úroveň vodní hladiny. Chatovou oblastí po pravé straně dojedem do Velké Lhoty se zachovalým dřevěným evangelickým kostelem z roku 1783. V letech 1875-95 zde působil autor Broučků (1876), spisovatel Jan Karafiát.
Pokračujeme dále do Valašského Meziříčí, kde si můžeme prohlédnout barokní kostel s renesační přestavbou z roku 1572, dřevěný kostel z konce 16.století a renesanční zámek Žerotínů z 2. poloviny 17. století. Poté se podél Bečvy vracíme do Rožnova pod Radhoštěm.

6. Rožnov - Frenštát p.R. - Frýdlant n.O. - Visalaje - Lysá hora - Bílý Kříž - Frýdlant n.O. - Frenštát p.R. - Rožnov p.R.
Na mašině 90 km, pěší túra nas Lysou horu 15 km a Bílý Kříž 7 km.

Z Rožnova pod Radhoštěm jedeme přes horské sedlo Pindula a pokračujeme do Frenštátu pod Radhoštěm, města na soutoku říček Lubiny a Lomné. Zde byla v roce 1884 založená známá Pohorská jednota Radhošť, jež položila základy organizované turistiky v Čechách. Jedeme dále směrem do Frýdlantu nad Ostravicí, kde si můžeme zpestřit svůj program vyhlídkovým letem z místního letiště. Poblíž letiště se nachází také vápencový lom. Naše cesta vede dále přes Pržno a Lubno, kdy před Pražmem odbočíme vpravo na Visalaje. Zde zaparkujeme a vydáme se na pěší túru po červené turistické značce na nejvyšší horu Beskyd, Lysou horu (1.323 m n.m.) s televizním vysílačem a meteorologickou stanicí nebo do horského turistického a rekreačního střediska Bílý Kříž (903 m n.m.), odkud vedou turistické trasy na hřebeny těšínských Beskyd a Travný. Pak se stejnou cestou vrátíme do Rožnova pod Radhoštěm.

7. Rožnov - Valašská Bystřice - Dušná - Vsetín - Valašské Meziříčí - Rožnov p.R.
Na mašině 70 km, pěšky 8 km.

Z Rožnova pod Radhoštěm jedeme do 5 km vzdálené Valašské Bystřice (obec s portášskou tradicí), přes Malou Bystřici až na Dušnou (732 m n.m.), kde zaparkujeme a vydáme se pěšky po červené turistické značce, kde nás zavede na Vsacký Cáb (842 m n.m.) s horskou chatou, odkud je velmi pěkný výhled do okolí. Po procházce pokračujeme do Vsetína, okresního města založeného ve 14. století, kde se nachází renesanční zámek z počátku 17. století, v jehož prostorách se nyní nachází muzeum. Naskytuje se nám také možnost navštívit výrobce skleněného spotřebního zboží a uměleckého skla - firmu B.A.G., která sídlí na Vsetíně v části zvané Bobrky. Přes Valašské Meziříčí se podél řeky Bečvy vracíme zpět do Rožnova pod Radhoštěm.

II. Zajímavosti Valašska (I. Mototuristické trasy po Valašsku)

Bílá - Dřevěný kostelík ve švédském stylu z let 1873 - 75. Keltská salaš Ebeka.
Bílý Kříž - Horské středisko
Bumbálka - (895 m n.m.) horský hotel Súkenická s příjemným okolním prostředím a výhledem.
Bystřička - Přehrada s koupáním, půjčovnou loděk, hotely a kempinky.
Cáb - (842 m n.m.) horská chata.
Čarták - (800 m n.m.) krásný výhled na Javorníky, restaurace Valašský šenk, hotel Biocel.
Čeladná - Barokní kostel.
Frenštát pod Radhoštěm - Dřevěný ostelík z Ukrajiny, skokanské můstky, soukromé muzeum historických automobilů, krytý bazén, rodiště sochaře Albína Poláška (autor sochy Radegasta dovezené z USA).
Frýdek-Místek - Frýdecký zámek s muzeem Beskyd, tradiční kavárna Radhošť v secesním domě z r.1902.
Hodslavice - rodný dům Františka Palackého, dřevěný kostelíček z roku 1551, na jednom ze severovýchodních kopců větrný mlýn holandského typu z r.1864, poblíž přehrada Čerták a Kacabaja.
Horní Bečva - Přehrada s koupáním a vodními sporty.
Hukvaldy - Rodiště Leoše Janáčka (Janáčkovy Hukvaldy), zřícenina raně gotického hradu z poloviny 13. století.
Hutisko-Solanec - Barokní kostel z roku 1748.
Karolinka - Sklárny Karolinina huť, rodový shluk z 6 roubených staveb původního vzhledu z konce 18. a 19.století.
Kopřivnice - technické muzeum automobilky TATRA.
Kunčice pod Ondřejníkem - dřevěný kostelík z 18.století (přivezený r.1931 z Podkarpatské Rusi), Galerie Karla Svolínského, rekreační oblast se čtyřmi koupališi a vodní nádrží.
Lešná - Zámek z roku 1721, nahrazující hrad Lukov (blízká zřícenina), byl přestavěn v letech 1887 - 93 ve stylu anglických zámeckých sídel (nachází se v areálu zoologické zahrady).
Lidečko - V roce 1638 stanice Portášů, pískovcové Pulčínské a Čertovy skály, využívané horolezci jako tréninková stěna, možnost občerstvení v blízké restauraci.
Lysá hora - (1.323 m n.m.), občerstvení v místní restauraci, meteorologická stanice, televizní vysílač.
Nový Jičín - Starobylé barokní náměstí s loubím, zámek Žerotínů, radnice z r.1501, farní chrám Nanebevzetí Panny Marie z let 1729 - 32, morový sloup z roku 1710, kostel Největší Trojice postavený kolem roku 1500, Španělská kaple, Mendlův pomník.
Pindula - Horské sedlo se Zbojnickou kolibou a občerstvením.
Pustevny - Horské sedlo (1.018 m n.m.)stavby v lidovém slohu Maměnka a Libušín postaveny podle architekta Dušana Jurkoviče z r.1894, pseudokrasová jeskyně Cyrika, socha pohanského boha Radegasta, sousoší Cyrila a Metoděje, kaple z r. 1898, horský hotel radegast, chata Skalíkova louka, horský hotel Tanečnica, sedačková lanovka z osady Ráztoka.
Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě (skládající se z městečka, dědinky a mlýnské doliny), koupaliště, Camping s vyhřívaným koupalištěm, krytý bazén, jezdecký areál Bučiska, hotel Relax s gastronomickými akcemi, rehabilitací, sportovním vyžitím a bazénem.
Staré Hamry - Přehrada Šance.
Štramberk - Štramberská trúba, jeskyně Šipka s nálezem pozůstatků člověka neandrtálského.
Šaumburk - Zřícenina hradu ne cestě mezi Valašským Meziříčím a Bystřicí pod Hostýnem.
Trojanovice - Založeny v polovině 18. století olomouckým arcibiskupem a kardinálem Ferdinandem Juliusem Troyerem, lanovka na Pustevny, Památník bratří Strnadlů a Jana Knebla.
Valašská Bystřice - Barokní kostel z let 1772-78, hroby velitelů portášů.
Valašské Meziříčí - Barokní kostel s renesanční přestavbou z r. 1572, dřevěný kostel z 16. století, renesanční zámek Žerotínů z 2. poloviny 17. století, sklárny (lustry), gobelínka.
Velká Lhota - Dřevěný evangelický kostel z roku 1783, působiště spisovatele Jana Karafiáta, postavený po vyhlášení tolerančních patentů císařem Josefem II. Mnohokrát zpustošena , zvláště ve třicetileté válce a za povstání Valachů po r. 1621, od konce 18.století výroba perleťových dýmek a obušků.
Velké Karlovice - Roubený kostel Panny Marie Sněžné z let 1752 - 54, valašské fojtství z konce 18. století, Karlovské muzeum ve starém kupeckém domě z roku 1813.
Vizovice - Zámecká stavba ve slohu Ludvíka XVI. (M.Grimm) na místě cisteriánského kláštera, koupaliště, lihovar R.Jelínek vyrábějící rovněž Valašskou slivovici, koupaliště.
Vsetín - Muzeum v původně renesančním zámku ze 17. století, přestavěném v 19.století, sklářská huť s výrobou uměleckého skla B.A.G. Vsetín